Dışişleri Bakanlığı'ndan Kırım Tatar ve Çerkes Sürgünlerinin yıl dönümü açıklaması

Dışişleri Bakanlığı'ndan Kırım Tatar ve Çerkes Sürgünlerinin yıl dönümü açıklaması

Vakıf Katılım

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Kırım Tatar Türk halkının 18 Mayıs 1944’te Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği tarafından sürgüne gönderilmesinin 80. yıl dönümünü hüzün ve teessürle hatırlandığı belirtildi.

80 yıl önce, yüz binlerce Kırım Tatarının ana vatanlarından zorla çıkartılarak çeşitli ülkelerdeki çalışma kamplarına sürülerek maruz kaldıkları gayriinsani koşullardan dolayı yaşlı, çocuk ve kadın çok sayıda kişi hayatını kaybettiğinin belirtildiği açıklamada "Üzerinden 80 yıl geçmiş olmasına rağmen Kırım Tatar halkının gasp edilen hakları iade edilmemiş, acıları dinmemiştir. Kırım'ın hukuk dışı ilhakı yeni acılara kapı aralamıştır. Türkiye, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da kimliklerinin korunması; güvenlik, refah ve esenliklerinin sağlanması için Kırım Tatarlarının yanında olmaya devam edecektir." denildi.

Açıklamada Çerkes Sürgünü'nün Türkiye'nin üzüntüyle hatırladığı bir başka trajedi olduğu ifade edilirken "Bundan 160 yıl önce 21 Mayıs'ta Kafkasya halkları çok ağır şartlar altında ana vatanlarını terk etmek zorunda bırakılmış ve çok sayıda insan hayatını kaybetmiştir. Kırım Tatarlarının ve Kafkasya'nın kardeş halklarının acılarını paylaşıyor ve hatıralarını saygıyla yad ediyoruz." açıklaması yapıldı.

  Hibya Haber Ajansı