img

Döviz piyasası fiyatlamaları


Dolar Endeksi

Akaryakıt fiyatlarındaki geri çekilmeye rağmen gıda ve barınma maliyetlerindeki artış neticesinde Ağustos ayında beklentinin üstünde gelen enflasyon verisi sonrası Fed agresif faiz artışlarına devam etti. Son üç toplantısında 225 baz puan faiz artıran Fed’in şahin tutumunun devam edeceği beklentileri ile birlikte Dolar Endeksindeki yukarı yönlü hareket devam ediyor. Fed Başkanı Powell’ın yıl sonuna kadar 100—125 baz puan faiz artış mesajları ve Fed üyelerinin dün açıkladığı ekonomideki durağanlık beklentilerine rağmen ‘’faiz artışlarına devam mesajları’’ ile Dolar endeksi son 20 yılın en yüksek seviyesinde fiyatlanıyor.

Euro/Dolar

Avrupa’da kış çetin geçecek gözüküyor. Enerji krizinin her geçen gün arttığı Avrupa’da, tedarik açısından farklı alternatifler aranıyor. Kredi derecelendirme kuruluşlarının Avrupa için resesyon ihtimallerini güçlü görmesi ve ECB’nin her ne kadar son iki ayda 125 baz puanlık faiz artışı yapmasına rağmen güçlenemeyen euro, Avrupa doğalgaz fiyatlarının yükselmesi ile değer kaybetmeye devam ediyor. Doların küreseldeki güçlü seyri de bu duruma katılınca Euro/ Dolar paritesi 20 yıl sonra 0,98’in altında fiyatlanıyor. ECB’nin faiz artışları ile kısmi tepki vermesini beklediğimiz euro tarafında, enerji krizinin sürdüğü ettiği ve Fed’in agresifliğini artırdığı durumda Euro / Dolar tarafında baskının devam etmesini beklemekteyiz.

Dolar / TL

Dolar / TL tarafındaki yükseliş devam ediyor. Dolar endeksinin yukarı yönlü seyri gelişmekte olan ülke para birimlerini baskılarken, 2022 yılında yedi ay ara verilen faiz indirimlerinin son iki ayda 200 baz puan yapılarak %12’ye çekilmesi ile Dolar / TL tarafı 1 ,00 seviyesinin üstünde fiyatlanıyor. Dün akşam sığ piyasada 18,73’lere kadar yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesini göre kurda, CDS’lerin 800’lü seviyelere dayanması da yükselişte etkili oluyor. Opsiyon piyasalarında Ekim ve Kasım vadelerinde 18,80— 1 , 0 seviyelerinin ağırlıklı olması ve Türkiye’nin dış borç ödemelerinin büyük çoğunluğunun sonbahara denk gelmesi ile kur tarafındaki baskının devam etmesini beklemekteyiz. Ancak dolar endeksindeki sert yukarı yönlü hareket ile baskılanan TL tarafında, kuvvetli turizm beklentileri ile TL’de değer artışı görebiliriz. Kışı sert geçirecek Avrupa’nın gözdesi olan Türkiye’de, otel rezervasyonlarında doluluk oranlarının sonbahar—kış için arttığı belirtiliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Ocak—Ağustos döneminde önceki yıla göre %10 artışla 2,5 milyon kişi ziyaret etti. Medyada yer alan haberlere göre kişi sayısının yıl sonunda 5 milyon yukarı revize edildiği belirtiliyor. 2022 yılında 5 milyar dolara ulaşması beklenen turizm gelirlerinin de artma beklentisini göz önüne alırsak dolaşımdaki para miktarı artacağından kur tarafında geri çekilme görebiliriz.

Sterlin / Dolar

İngiltere’de yeni gelen hükümet yeni paketler açıklıyor. İngiltere Maliye Bakanı, son ekonomik pakette İngiltere’de toplam 5 milyar sterlini bulacak vergi indirimlerinin uygulanmasına hazırlanıldığını duyurmuştu. Bu durum,  İngiltere’nin dış borcunu yükseleceği beklentileri,  Yüksek enflasyonun devamı,  Talep yönlü sıkıntılar,  Gelir adaletsizliğini oluşturacağı algısıyla Sterlin, dolar karşısında sert değer kaybetti

 

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.