img

Fx gündem


Küresel piyasalarda bu sabah risk iştahı zayıf seyrediyor. Hafta başından bu yana, Fed üyelerinden faiz konusunda şahin mesajların gelmeye devam etmesi, doların güçlenmesini sağlıyor. Dolar endeksi son 20 yılın en yüksek seviyelerinde ve bu sabah yeniden 114,00 puan üzerinde işlem görüyor. Küresel borsalarda, tedirginlik hakim ve satıcılı seyirler izleniyor. Bugün içinde Fed üyelerinin konuşmaları takip edilecek. Üyelerin açıklamaları, risk iştahı ve fiyatlamalar üzerinde belirleyici olabilir. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       

•    10:15 Euro B. – ECB Lagarde'ın Konuşması Önem: Yüksek

•    17:15 ABD – Fed Powell'ın Konuşması Önem: Yüksek

Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün gerçekleştirdiği konuşmasında yıl başından sonra ekonomide istikrar görüleceğini söyledi. Ayrıca Erdoğan, "Tüm kesimlerin gelirlerini yılbaşında ciddi şekilde tekrar yükselterek, enflasyonun yol açtığı refah kaybını aşama aşama gidermekte kararlıyız." açıklamasında bulundu. ABD'den gelen yaptırım uyarıları sonrasında Rus ödeme sistemi Mir, Türkiye’deki kamu bankaları tarafından askıya alındı.Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye için 2022 büyüme tahminini %2'den %4,5'e yükseltti. Banka değerlendirmesinde Türkiye ekonomisi için artan cari açık ve kısa vadeli dış borcun temel kırılganlıklar olarak tanımlandığına dikkat çekti. EBRD, Türkiye'de banka sermayelerinin kuvvetli olduğunu ancak küresel gerilimlerin büyümenin gidişatını etkileyebileceğini ifade etti. Yurt içinde açıklanacak önemli veri akışı bulunmazken, gündeme dair gelişmeler takip edilecek.

Euro Bölgesi 

Goldman Sachs ekonomistleri Euro Bölgesi enflasyonunda artışın devam edeceği beklentisiyle Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) faiz artış hızını yavaşlatmayacağını, bu nedenle gelecek 2 toplantıda 75'er baz puan faiz artışı beklediklerini belirtti. Avrupa Merkez Bankası son 2 toplantısında toplam 125 baz puan faiz artırdı. Uluslararası Para Fonu (IMF), İngiltere'deki son ekonomik gelişmeleri yakından izlediklerini ve yetkililerle birlikte çalıştıklarını açıkladı. Söz konusu önlemlerin muhtemelen eşitsizliği artıracağı belirtilen açıklamada, 23 Kasım bütçesinin İngiliz hükümetine daha hedefe yönelik destek sağlamanın yollarını düşünmesi ve özellikle yüksek gelirlilere fayda sağlayan vergi önlemlerini yeniden değerlendirmesi için bir fırsat sunacağı kaydedildi. Ayrıca İngiltere Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng, bugün Wall Street bankacıları ile bir araya gelmeye hazırlanıyor.

ABD 

Fed yetkililerinden para politikası patikasına ilişkin açıklamalar gelmeye devam ediyor. Güvercin duruşu ile bilinen Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari mevcut faiz artırımlarının fiyatları düşürme hedefi için ‘uygun’ olduğunu söyledi. Salı günkü Wall Street Journal etkinliğinde konuşan Kashkari “Çok agresif bir şekilde hareket ediyoruz. Sıradaki adımlarda da yüksek ölçekte sıkılaştırma var. Fiyat istikrarını sağlamada kararlıyız, diğer yandan aşırı hızlı gitmenin risklerinin de farkındayız” açıklamasını yaptı. Öte yandan St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ciddi bir enflasyon sorunuyla karşı karşıya olduklarını ve Fed'in enflasyon hedeflemesi kredibilitesinin tehdit altında olduğunu belirtti.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.