img

Fx gündem


Fed üyelerinin faiz konusundaki şahin açıklamaları bu hafta piyasaların seyrinde etkisini gösterdi. Doların güçlenmesi, risk iştahının zayıf seyretmesine yol açtı. Dün İngiltere Merkez Bankası piyasada düzeni sağlamak amacıyla uzun vadeli tahvillerde geçici alım yapacağını bildirdi. Yurt içinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yılın sonuna kadar faizi tek haneli rakama indirmeliyiz şeklinde konuştu. Bugün içinde Fed üyelerinin konuşmaları ve ABD verileri takip edilebilir.  

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       

•    15:30 ABD – GSYIH Önem: Yüksek

•    20:00 ABD – Fed Mester'ın Konuşması Önem: Yüksek

Türkiye

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kredilerin doğru alana yönlendirilmesini ve amacı dışında kullanımını durdurmayı amaçlayan bir talimat yayınladı. Bankalara gönderilen menkul kıymet tesisine ilişkin uygulama talimatında ihracatçı tanımı ve ihracat kredilerinin nitelikleri netleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Faizde bundan sonra yukarı çıkmak yok, daha aşağı inecek. Temennim odur ki bundan sonraki toplantıda (Merkez Bankası) bunu biraz daha indirmek suretiyle yıl sonuna kadar faizi tek haneli rakama indirmeliyiz." dedi. Yurt içinde bugün ekonomik güven endeksinin açıklanması bekleniyor.

Euro Bölgesi

Avrupa Birliği (AB) Rusya'nın kısmi seferberlik ilanı ve referandum kararının ardından yeni yaptırım paketi teklifi etti. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Kremlin'in tansiyonu artırmasının bedeli ödetmekte kararlıyız" şeklinde konuştu. Leyen teklifin bazı Rus ürünlerine ithalat yasağı ve Rusya'ya önemli teknolojilerin ihracatının yasaklanmasını içerdiğini belirtti. AB'nin yeni teklifi 3. ülkelere satılan Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması gibi tedbirleri de içeriyor. İngiltere MB piyasa koşullarında düzeni sağlamak için uzun vadeli tahvillerde geçici alım yapacağını duyurdu. Banka tahvil alımlarının ilk aşamada ihale başına 5 milyar sterlin tutarında olacağını belirtti. Konu hakkında yapılan açıklamada "Bu alımlarla piyasa koşullarında düzenin sağlanması amaçlanıyor" dendi. Banka tahvil alımlarının ilk aşamada ihale başına 5 milyar sterlin tutarında olacağını belirtti.

ABD

National Association of Realtors (NAR)’ın dün açıkladığı verilere göre ABD’de bekleyen konut satışları Ağustos'ta aylık %2 düştü. Satışlar Temmuz'da %0,6 düşmüştü. Satışlar geçen yıla kıyasla ise %22,5 geriledi. Beklenti %24,5 düşüştü. Öte yandan Fed yetkililerinin açıklamaları da gelmeye devam ediyor. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, faizin yıl sonuna kadar %4,25-4,5 seviyesine yükseltmesini desteklediğini belirterek, “Jeopolitik belirsizlikleri dikkate almalıyız.” açıklamasında bulundu. Chicago Fed Başkanı Charles Evans ise çok yüksek, ısrarcı enflasyonun üstesinden gelmek için Fed'in kısa vadeli borçlanma maliyetini ihtiyaç duyulan seviyeye gelecek yılın ilk çeyreğine kadar taşıması gerektiğini söyledi. Bugün ABD tarafında büyüme verileri birincil veri olarak takip edilebilir.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.