img

Fx piyasalar


USD/TRY:  İngiltere Merkez Bankası'nın uzun vadeli tahvil alımı dün tahvil piyasaları, borsa ve altın gibi varlıklara olumlu yansıdı. Wall Street dünü %2 civarında yükselişle sonlandırırken, ABD on yıllık tahvil faizi %4'den %3,7'ye kadar geri çekildi. Dolar endeksi (DXY) ise günü düşüşle tamamladı. Bu sabah ise ABD on yıllık tahvil faizi %3,80'nin üzerine çıkarken, DXY'de %0,5'e varan yükseliş var. İngiltere Merkez Bankası kararına karşın, devam eden enflasyonist ortam, ekonomik büyümelerde yavaşlama beklentileri, Avrupa'da devam eden enerji krizi gibi konular risk iştahındaki toparlanmanın kalıcı olmasını engelleyebilecek belli başlı unsurlar olarak duruyor. Bu kapsamda, Dolar'da da yükseliş trendi devam edebilir. Yurtiçi tarafta ise güçlü Dolar teması ve TL'deki kırılganlık nedeniyle Dolar/TL'de yükseliş eğilimi sürüyor. Her ne kadar Kur Korumalı Mevduat, ivme kaybeden ekonomik aktivite gibi konular oynaklığın görece düşük kalmasına yardımcı olsa da kurda yukarı yönlü eğilim sürebilir. Teknik olarak, kur 18,48 yakın desteğinin üzerinde kalarak 18,63 direnç bölgesine doğru hareketini sürdürebilir. Ana direnç ise 18,73 bölgesinde.


EUR/USD: ABD'de resesyon endişeleri devam ederken, İngiltere Merkez Bankası'nın piyasa koşullarını düzeltme amacıyla uzun vadeli tahvillerde geçici alım yapacağını duyurmasıyla ABD 10 yıllık tahvil faizi, dün 21 baz puan düşüşle %3,73 seviyesinden günü sonlandırdı. BoE adımı sonrası Dolar endeksi (DXY) 115'den döndü ve günü %1,2 gerilemeyle 112,7'den kapattı. Bugün ise DXY 113,3 etrafında seyrediyor. Dün sert yükseliş kaydeden ve 0,9736 seviyesinden kapatan EURUSD ise bu sabah satıcılı. BoE'ın kararına karşın yüksek enflasyon ortamında ekonomik büyümelerde aşağı yönlü riskler devam ediyor ki Avrupa'da genel görüntü daha zayıf. Bu kapsamda, EURUSD paritesinde kalıcı bir yükseliş beklemiyoruz. Teknik seviyelere bakıldığında, 0,9835 direnç, 0,9560 destek olarak izlenebilir. Bugün Almanya'da öncü TÜFE ve ABD'de 2. çeyrek büyüme rakamları takip edilecektir. Bugün Almanya öncü TÜFE, ABD'de 2. çeyrek GSYH verisinin ve çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin nihai hali ile haftalık işsizlik maaş başvuruları izlenecek.


XAU/USD: Dün İngiltere Merkez Bankasının tahvil geri alım programı açıklamasıyla birlikte tahvil faizlerinin düşmesi risk iştahının artmasına yol açtı ve 1.615 seviyesine kadar düşen Ons Altın da 1.663 seviyesine kadar yükseldi ve günü 1.660'tan kapattı. Bugün ise tahvillerde ve Dolar endeksindeki (DXY) tepki yükselişleriyle değerli madende hafif geri çekilme gözleniyor. Şu aşamada, yüksek enflasyonist ortamda majör merkez bankalarının genel sıkı para politikaları sürebilir ki risk iştahındaki kırılganlıktan Dolar destek bulmaya devam edebilir. Bu kapsamda, değerli madende kalıcı bir yükseliş beklemiyoruz. Teknik seviyelere bakıldığında 1.680 güçlü direnç olarak durmaya devam ediyor. Ara direnç ise 1.663 seviyesinde. Öte yandan, 1.640 desteğinin altında 1.615 seviyesine kadar düşüş görülebilir.

 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.