img

Getiri eğrileri ve borçlanma araçları profili


ABD hazineleri, karışık işlem görürken, uzun vadeli taraf baskı altında kaldı. 2 yıllık tahvil getirileri yüzde 4.27'ye düşerken, 10 yıllıklar yüzde 4.01'e yükseldi, eğri ise dikleşti. Eğrinin 2/10 vadelerindeki inversiyon -26bps'ye daraldı. Piyasalar, yön için daha fazla Fed konuşmasına ek olarak nihai 3Ç GSYİH baskısına ve çekirdek PCE'ye odaklanacak. Piyasalar son bozgundan sonra bir miktar istikrar kazanmaya çalışıyor, ancak genel görüntüde ayılar sıkı bir şekilde kontrolü elinde tutuyor görünmektedir.

Fed toplantısı sonrasında daha uzun süre daha yüksek faiz oranlarının geçerli olacağı görüşü piyasaya hakim oldu. Fed’in aksiyonlarının da reel faizleri yükseltici nitelik taşıyacağı anlaşılıyor. Şahin tutumda Fed’in çıtayı iyice yükseltmesi getirilere direkt olarak yansıma gösterdi, bu durum UST gibi çok az spekülatif varlık sınıfındaki hareketi hızlandırmış durumda. Vadeler arasındaki spreadler ise halen oldukça açık görünüyor. Fed 1983'te başlayan ve Ağustos 1984'e kadar süren faiz oranlarını yükseltme döngüsüne benzer şekilde bir takvim ilerletme aşamasında ve bu durum yakın zamanlı toplantılar konusunda da faiz artırma bahislerini yukarı doğru etkiliyor.

Dünyanın geri kalanında ise politikalar faiz oranından çok kur seviyelerine bakarak şekil alabilirler. Birçok merkez bankası geçtiğimiz haftada karar açıkladı veya bazı açıklamalar yaptı. BOJ ve BOE gibi merkez bankalarından kura müdahale, ECB’den ve BOE’den ise daha yüksek faiz artırımlarına ilişkin beklentiler artmış durumda. Enflasyon doğası ve bununla başa çıkmada uygulanacak politikalar ise farklılık gösteriyor. Mesela ABD ile AB enflasyonu arasında yapı olarak derin farklar var, bu nedenle Avrupa faiz artırımlarının etkisi arz kaynaklı fiyatları aşağı çekmeyeceğinden dolayı İngiltere’deki gibi vergi indirimlerini devreye sokuyor. Almanya – İtalya tahvil faiz spreadi ise 250 bps seviyeleri üzerine doğru çıkmış durumda. Bu durum banka sistemi ve Euro üzerinde olumsuz etki oluşturacağı gibi, ECB’nin spread kontrolü için devreye alacağı programın durumunu da etkileyecek. İtalya, politika dengelerden dolayı önemli bir risk oluşturabilir. Almanya, enerji krizinin direkt yüklenicilerinin başında geleceği için Alman borçlanma piyasası da yeterince güvenli değil.

BOJ yüzde 0,25 tavanını savunurken daha uzun vadeli getiriler yükselmeye devam ediyor. Hal böyleyken faiz farkları da Fed faiz artırdıkça dolar lehine işliyor. BOE tarafında ise GBP’nin birkaç günlük dalgalanması kura müdahale veya ara/agresif faiz artırımları beklentilerini getirmiş durumda. Mali plandan sonra gelen para Birimi çöküşünü, BOE beklentileri biraz hizaya soksa da genel durum halen lokal para üzerinde ciddi baskı oluşturacak bir nitelik taşıyor. Enerji faturalarını sınırlayacak sübvansiyonlar İngiltere’nin önemli bir vergi gelirinden vazgeçerek bütçe açıklarını artırması anlamına geliyor. Artan faiz oranları ve enflasyondan dolayı gilt getirileri bundan etkilenecektir ve borçlanma gereğinin faiz yükünü de yukarı çekecektir.

Türk varlıklarına bakacak olursak; lira dolar karşısında düşmeye devam etti ve küresel durgunluk korkularının daha riskli varlıklara yönelik iştahı azaltmasıyla yeni bir rekor seviyeye geriledi. Yine de, beklenen dalgalanmaların bir göstergesi olan USD/TRY paritesinde bir aylık zımni oynaklık, 14 ayın en düşük seviyesine yakın kaldı. TCMB geçen hafta gösterge politika faizini daha da düşürerek, küresel merkez bankalarının daha sıkı politikaya geçişine karşı tezat oluşturan bir politika eğiliminde kalmaya devam etti ve bu yüzde 80 civarında enflasyon ortamında lira üzerinde baskı oluşturabilir.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, 2033 vadeli, değişken faizli EU100 milyon sürdürülebilir tahvil satışını tamamladı. Banka'nın Sürdürülebilir Finans Çerçeve Belgesi kapsamında gerçekleştirilen tahvil ihracından elde edilecek fonun en az yüzde 75'i Türkiye'de iklim değişikliği ile mücadeleye katkıda bulunan yeşil projelerin finansmanı için ayrılırken, kalan kısmı sosyal projelere yönlendirilecektir.

Kaynak: Tera Yatırım- Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.