img

Küresel piyasalar


Dün piyasalarda neler oldu? Dün küresel piyasalarda karışık bir seyir görüldü. Dün sabah Asya’da Çin, Hong Kong ve Japonya’da pozitif kapanışların ardından Avrupa’da kayıplar devam etti. Almanya DAX endeksi %0,72 ve İngiltere FTSE 100 endeksi %0,52 kayıpla günü tamamladı. Enflasyonist endişelerle yüksek faiz ortamının süreceği beklentileri ve bu paralelde artan resesyon kaygıları piyasaların yönü üzerinde etkili olmaya devam etti. Gücünü koruyan Dolar endeksi ve FED yetkililerinin faiz konusunda şahin açıklamaları sonucu ABD hisse senedi piyasalarında düşüş 5. Gün de devam etti. Bir önceki günkü sert gerilemenin ardından dün güne pozitif başlangıç yapan ABD endeksleri, St. Louis FED Başkanı James Bullard’ın yaptığı FED’in ilerleyen dönemlerde yine güçlü faiz artışlarına gidebileceği ve ekonomi zayıfladığında faiz indirimlerine gitme hatasını tekrarlamayacakları açıklaması sonrası endekslere satış geldi. ABD kapanışında Dow Jones endeksi, 100 puanın üzerinde değer kaybetti ve %0,43 azalışla 29.134,99 puana geriledi. S&P 500 endeksi %0,21 azalarak 3.647,29 puana inerken, endeks yaklaşık 2 yılın en düşük kapanışını kaydetti. Nasdaq endeksi ise %0,25 artışla 10.829,50 puana yükseldi. Bölgesel Fed Başkanlarından Chicago Fed Başkanı Evans, Fed'in faiz oranlarını yıl sonuna kadar %4,50- 4,75 aralığına yükseltmesinin gerekeceğini belirtti. Enflasyonu düşürmek için kısıtlayıcı finansal koşullara ihtiyaç olduğunu bildiren Evans, bir noktada faiz artırımlarının hızını yavaşlatmanın uygun olacağını kaydetti. St. Louis Fed Başkanı James Bullard da politika faizinin muhtemel zirvesinin %4,5 civarında olduğunu söyledi. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari ise Fed’in çekirdek enflasyon düşene kadar para politikasını sıkılaştırması ve sonra bunun yeterli olup olmadığını bekleyip görmesi gerektiğini söyledi. Makroekonomik veriler tarafında, ABD'de dün açıklanan verilere göre dayanıklı mal siparişleri Ağustos’ta aylık bazda %0,2 gerileyerek piyasa beklentilerinden az düşüş kaydetti. 6 ay sonra ilk kez azalış gösteren dayanıklı mal siparişleri, tüketici harcamalarında azalış olduğunu gösterdi. Ülkede yeni konut satışları ise yüksek mortgage oranlarına rağmen Ağustos’ta aylık %28,8 artışla 685 bine çıkarak piyasa beklentilerinin aksine yükseliş gösterdi. Konut fiyatları ise Temmuz ayında aylık bazda %0,6 geriledi ve bu gerileme 2012 yılı sonrasında en sert aylık gerileme oldu. Ülkede konut fiyatları yıllık bazda ise %13,9 artış gösterdi. Tahvil piyasasında düzeltme hareketi devam ederken, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi %3,98 seviyesine kadar yükseldi. 10 yıllıklar bu sabah da %3,9820 seviyesinde. Dolar endeksi dün yatay bir gün geçirdi ve 114,1 seviyelerinden günü noktaladı. DXY bu sabah 114,55 seviyesinde. Son günlerde hareketli bir seyri bulunan Sterlin dün hafif değer kazancı ile günü geçirirken, Euro tarafında düşüşler devam etti ve EURUSD paritesi 0,955 seviyesine kadar geriledi.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında satıcılı bir seyir görüyoruz. ABD vadelilerinde de bu sabah negatif bir görünüm var. VIX endeksi 32,6 seviyesinde. Yurt dışında bugün Almanya'da tüketicilerin önümüzdeki aya ilişkin beklentilerini yansıtan GfK tüketici güven endeksi açıklanacak. Endeks en son - 36,5 seviyesine gerilemişti. Fed Başkanı Powell’ın bugün TSİ 17:15’te Bankacılık Konferansı'nda konuşması bekleniyor.

Gelecek gündemde neler var? Bu hafta Perşembe günü ABD'de ikinci çeyrek döneme ilişkin nihai GSYH rakamları açıklanacak. İkinci tahminde GSYH %0,6 daralmış, çekirdek PCE %4,4 olarak gelmişti. Aynı gün Cleveland Fed, iki gün sürecek "Enflasyon: Sürücüler ve Dinamikler Konferansı 2022"ye ev sahipliği yapacak. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, açılış konuşmasını gerçekleştirecek. Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard ve New York Fed Başkanı John Williams, Para Politikası Konferansında konuşma yapacaklar. Cuma günü ise Çin’de Caixin İmalat PMI Eylül ayı sonuçları, Almanya’da işsizlik verisi, Euro Bölgesi TÜFE ile ABD’de PCE enflasyonu verisi öne çıkıyor. Cuma günü Hindistan MB faiz kararı da takvimde yer alıyor. ABD’de yıllık çekirdek PCE enflasyonunda %4,6’dan %4,7’ye yükseliş, yıllık manşet PCE enflasyonunda %6,3’ten %6,0’ya düşüş bekleniyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.