img

Küresel piyasalar


Dün piyasalarda neler oldu? Dün küresel piyasalarda karışık bir seyir görüldü. İngiltere Merkez Bankası’nın uzun vadeli tahvillerde alım yapacağını açıklaması, başta İngiltere tahvil faizlerinde geri çekilmeye sebep olurken bu geri çekilme küresel tahvil piyasasına yansıdı. ABD 10 yıllık tahvil faizi dün sert gerilerken gün içinde %1’in üzerinde değer kaybeden dolar endeski de hisse senedi endekslerine pozitif yansıdı. Dün sabah Asya’da negatif kapanışlar olsa da Avrupa ‘da endeksler pozitif kapanış yaptı. Alman DAX endeksi %0,36 primle günü noktalarken, İngiltere FTSE 100 %0,30 ve Fransa CAC40 %0,19 primlerle günü noktaladı. ABD’de devam eden resesyon endişeleriyle güne karışık seyirle başlayan endeksler kapanışa doğru toparlanma gösterdi. Piyasalardaki yukarı yönlü harekette tahvil faizlerindeki düşüş etkili oldu. ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi Nisan 2010'dan bu yana ilk kez dün %4,00'ü test etmesinin ardından dün gün içinde %3,70 seviyelerine kadar gerileyerek 2009'dan bu yana en büyük günlük düşüşü kaydetti. Diğer taraftan dün Fed yetkililerinin para politikasına ilişkin açıklamaları da yatırımcılar tarafından takip edilirken Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Kasım’da 75 baz puanlık, aralıkta ise 50 baz puanlık faiz artırımlarını desteklediğini belirtti. ABD ekonomisinin hala çok fazla ivmeye sahip olduğuna işaret eden Bostic, enflasyonun çok yüksek olduğunu ve hedefe inmek için yeterince hızlı hareket etmediğini ifade etti. Chicago Fed Başkanı Charles Evans da enflasyonun kalıcılığının para politikası için bir endişe kaynağı olduğunu vurguladı. Faiz oranlarını yükseltmeye devam etmek için destek olduğunu aktaran Evans, Fed'in Mart’a kadar en yüksek faiz oranına ulaşmasını beklediğini kaydetti. Kapanışta Dow Jones endeksi, 500 puanın üzerinde değer kazandı ve %1,88 artışla 29.683,74 puana, S&P 500 endeksi %1,97 artarak 3.719,04 puana ve Nasdaq endeksi %2,05 kazançla 11.051,64 puana yükseldi. Hafta başında vergi indirimi haberiyle sürekli değer kaybeden GBP dün İngiltere Merkez Bankasının tahvil alım kararı sonrasında yaklaşık %1.5 primle işlem gördü ve 1,09 seviyesini test etti. G10 para birimlerinin tamamı dolara karşı değer kazanırken EURUSD paritesi de %1,5 primle 0,97 seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. Ancak parite bu sabah yine 0,97’nin altında. DXY bu sabah 113,3 seviyesinde. Hem tahvil getirilerindeki hem de dolar endeksindeki geri çekilme altın fiyatlarına olumlu yansıdı. Altın yaklaşık 30 USD primle 1660 seviyelerinden işlem görürken bu sabah 1.650 USD seviyesinde.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında, dünkü pozitif ABD kapanışlarının ardından alıcılı bir seyir görüyoruz. ABD vadelilerinde ise bu sabah yatay bir görünüm var. VIX endeksi 30,2 seviyesinde. Yurt dışında bugün Euro Bölgesi’nde tüketici güven endeksi ile Almanya'nın öncü enflasyon verileri takip edilecek. Almanya’da enflasyonda artışın devamı bekleniyor. Aylık TÜFE artışının %0,3’ten %1,5’e çıkması ve yıllık TÜFE’nin %7,9'dan %9,5'e yükselmesi bekleniyor. Bugün ayrıca, ABD'de ikinci çeyrek döneme ilişkin nihai GSYH rakamları açıklanacak. İkinci tahminde GSYH %0,6 daralmış, çekirdek PCE %4,4 olarak gelmişti. Beklentiler son verilerde de bir değişiklik olmayacağı yönünde oluştu.

Gelecek gündemde neler var? Yarın Çin’de Caixin İmalat PMI Eylül ayı sonuçları, Almanya’da işsizlik verisi, Euro Bölgesi TÜFE ile ABD’de PCE enflasyonu verisi öne çıkıyor. Cuma günü Hindistan MB faiz kararı da takvimde yer alıyor. ABD’de yıllık çekirdek PCE enflasyonunda %4,6’dan %4,7’ye yükseliş, yıllık manşet PCE enflasyonunda %6,3’ten %6,0’ya düşüş bekleniyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.