img

Piyasaların gözü ABD büyüme verisinde


Küresel piyasalar ABD büyüme verisine odaklandı. 1Ç22’de %1,9 daralan ABD ekonomisi, 2Ç22’de öncü göstergelerle önce %0,9, ardından gelen güncelleme ile %0,6 daraldı. Açıklanan veriler ile birlikte ABD teknik resesyona girerken, bugün açıklanacak büyüme verisinde de beklenti ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte %0,6 daralacağı yönünde.

ABD her ne kadar teknik resesyonda da olsa istihdam gelişmelerinden kaynaklı olarak bu durum kabul edilmiyor. ABD için bugünkü büyüme verisinin beklenti altı ya da üstünde gelmesi ancak istihdam piyasası üzerinde yaratacağı etkiye bağlı talep enflasyonunun etkisinin teyidi ile daha çok anlam kazanacağını düşünmekteyiz.

Veri açıklandıktan sonra +/- olarak piyasanın tepki vermesini bekliyoruz. İngiltere’de açıklanan 5 milyar sterlini bulacak vergi indirimlerinin uygulanmasına hazırlanması haberi ile baskılanan riskli varlıklar, sterlinin değer kaybetmesi ile İngiltere tarafından açıklanan tahvil piyasalarına müdahale durumu sonrasında sabah saatlerinde pozitife yönelirken, an itibariyle tekrar satıcılı seyirde.

Resesyon endişelerine ek olarak ABD verisine odaklanan piyasalarda hala yön arayışı devam ederken, Dolar Endeksinin tekrar 114’lere yaklaşması da piyasaları baskılayan unsurlar arasında yer arıyor

BİST100 endeksinde de hem vade sonu olması hem de global taraftaki belirsizliklerin artması ile temkinli olunması gerektiğini düşünmekteyiz.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.