img

Sabah stratejisi


Dün İngiltere Merkez Bankası'nın uzun vadeli tahvillerde geçici alımlar yapacağını açıklamasıyla ABD'de de tahvil faizleri geriledi. 10 yıllıklar %4'den %3,7'ye kadar geri çekildi. Bu durum ABD borsalarına olumlu yansıdı. Amerikan endeksleri %2'ye yakın yükselişlere günü tamamladılar. Avrupa'da da piyasalar pozitif seyretti. Dolar endeksi (DXY) 115'den döndü ve günü %1,2 gerilemeyle 112,7'den kapattı. DXY bugün ise 113,3 etrafında seyrediyor. Yurtiçi tarafta ise güne yatay başlayan BİST-100'de kapanış 3.198'den (son 3,5 haftanın en düşük kapanışı) oldu. Günlük geri çekilme %2,1 olurken, işlem hacmi 50,8 milyar TL ile Ağustos ortasından beri kaydedilen en düşük seviyede gerçekleşti. THYAO, EREGL ve TCELL endeksin eksiye geçmesinde en etkili hisseler oldu. BİST-100 genelinde ise 80 hisse günü negatif tarafta kapattı. Bugüne bakıldığında, ABD vadelileri yatay seyrediyor. MSCI Asya Pasifik endeksi de %1'e yakın alıcılı. Yurtiçinde Avrupa vadelilerindeki olumlu görüntü ve kontratın dün seans kapanışından sonra yükselmesine de paralel alıcılı bir açılış bekliyoruz. Veri tarafında bugün yurtiçinden ve Avrupa bölgesinden güven endekslerini izleyeceğiz. Ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanı Nebati'nin TSİ 10:00'daki konuşmasını takip edeceğiz. Almanya'da TÜFE ve ABD'de büyüme ile çekirdek kişisel tüketim harcamaları açıklanacak diğer veriler arasında yer alıyor.


*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

 

     

MAKROEKONOMİ

   

Bugün yurt içinde eylül ayına ilişkin ekonomik güven endeksi açıklanacak. Ekonomik güven endeksinin öncesinde bu hafta açıklanan güven endekslerinde karışık bir görünüm dikkatimizi çekmişti. Perakende ticaret güven endeksindeki artışın öncülük etmesiyle hizmet, inşaat ve tüketici güven endeksi eylülde artış kaydetmiş, bununla birlikte reel kesim güven endeksi ise düşüşünü sürdürmüştü. Neticede ilgili endekslerin alt bileşenleri ile hesaplanan ekonomik güven endeksinin hafif artış kaydederek 94,3 seviyesinde gerçekleştiğini hesaplamaktayız. Böylece ilk çeyrekte ortalama 98,3, ikinci çeyrekte ortalama 95 gerçekleşen ekonomik güven endeksinin üçüncü çeyrekte ortalama 94'e kısmi yavaşladığını hesaplamaktayız.

Ayrıca TCMB tarafından haftalık DTH, rezerv ve sermaye hareketleri istatistikleri yayınlanacak.

  • Yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon hareketine BDDK'nın yayınladığı günlük verilerden de bakıyoruz. 23 Eylül haftasında toplam DTH miktarı 3,27 milyar USD (bireysel 1,34 milyar USD düşüş ve kurumsal 1,93 milyar USD düşüş) azaldı. Toplam YP mevduatın toplam mevduat içerisindeki oranı %54,1'den %53,7'ye geriledi. 
  • TCMB Analitik Bilanço verilerine göre, 23 Eylül haftasında toplam ve net rezervin azaldığını hesaplamaktayız. İlgili haftada toplam rezervin 3,8 milyar USD azalışla 110,9 milyar USD'ye gerilediğini, net uluslararası rezervin ise 2,4 milyar USD azalışla 9,7 milyar USD'ye gerilediğini öngörmekteyiz.

Bugün de ECB ve Fed yetkilileri ile yoğun bir konuşma takvimi bulunmakta.

Ayrıca Almanya eylül ayı öncü TÜFE verisi takip edilecek. Almanya'da ağustos ayına ilişkin TÜFE yıllık bazda %7,9 seviyesinde gerçekleşerek yaklaşık son 50 yılın en yüksek seviyelerindeki seyrini sürdürmüştü. Özellikle, Almanya'da akaryakıt ve toplu taşıma bileti sübvansiyonlarının eylül ayında sona ermesi ve eylül ayı başı itibarıyla Rusya tarafından Avrupa'ya Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden doğal gaz akışının süresiz kesildiğinin açıklanmasının ardından önümüzdeki aylarda enerji kaynaklı olarak TÜFE'deki yükselişin sürmesi beklenmekte. Nitekim eylül ayının başlarında Almanya Merkez Bankası'nın yayınladığı ekonomi raporunda, enerji krizi nedeniyle Almanya ekonomisinin resesyona girmekte olduğuna ilişkin işaretlerin giderek arttığı ve enflasyonun gelecek aylarda çift hanelere ulaşabileceği vurgulanmıştı. Eylül ayında da yıllık TÜFE'nin %9,5'e hızlanması beklenmekte.

ABD'de 2. çeyrek GSYH verisinin ve çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin nihai hali ile işsizlik maaş başvuruları izlenecek. ABD'de yılın birinci çeyreğinde yıllıklandırılmış çeyreklik bazda GSYH, %1,6 oranında daralmasının ardından ikinci çeyrekteki daralması %0,6 olmuştu. Nihayetinde artan enflasyonist baskılar ve Fed'in kararlı faiz artışlarıyla sıkılaşan finansal koşulların etkisiyle ABD ekonomisinin bu yıl yavaşlaması beklenmekte. Nitekim geçen hafta Fed'in paylaştığı yeni makroekonomik projeksiyonlarına göre, ABD ekonomisinin bu yılki büyüme tahmini %1,7'den %0,2'ye sert bir şekilde aşağı yönlü revize edilirken, 2023 yılı büyüme tahmini %1,7'den %1,2'ye revize edilmişti. Fed Başkanı Powell da enflasyonu %2 seviyesindeki hedefe geri getirmek için ekonomide trendin altında büyümeye ihtiyaç olduğunu vurgulamıştı.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

Alkim Kimya (ALKIM, Nötr): Konya Cihanbeyli Bolluk Gölü Tesislerindeki Sodyum Sülfat ünitelerinin sökülerek, tam kapasitede yüksek verimlilikle çalışmalarını sağlamak amacıyla, yaklaşık 190mn ton rezervi ve gelişmiş alt yapısı bulunan Çayırhan Sodyum Sülfat Tesislerine çelik binaları ile birlikte nakledilmesine ve yeni teknik iyileştirmeler ile orada çalıştırılmalarına karar verilmiştir. Gerek yurtiçi tüketim noktalarına gerekse Derince ihracat limanlarına yakınlığı dolayısıyla Çayırhan'ın lojistik avantajı da şirkete ilave katkı sağlamış olacaktır. Cihanbeyli İşletmesinde ise ham tuz, yıkanmış tuz ve magnezyum türevleri üretimleri elde edilmeye devam edilecektir.

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Sınırlı Pozitif): Banka, tahsili gecikmiş alacak tutarı 31.07.2022 tarihi itibarıyla toplam 564,8mn TL olan alacağın, toplam 113mnTL bedelle satılmasına karar verildiğini duyurmuştur.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında AVOD.E, CRDFA.E, KAPLM.E, KMPUR.E ve SMRTG.E payları 29/09/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 28/10/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir
Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.


DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Koleksiyon Mobilya (KLSYN): Şirket tarafından, Tekirdağ Fabrika Lokasyonu Üretim tesisinin yanında bulunan ve şirket ortaklarına ait 26.150 m2'lik arsanın ileride oluşacak kapasite artırımında kullanılmak üzere, SPK Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Şirketi tarafından hazırlanan değerleme raporuna istinaden 5,3mn TL'ye satın alınmasına karar verilmiştir.

Naturel Gaz (NTGAZ): Şirketin operasyonel verimlilik ve karlılık odaklı uzun vadeli stratejik iş planları çerçevesinde; toplam satış hacmi, ciro ve brüt karlılık içerisindeki payları dikkate alınarak; Aksaray, Bursa Mustafakemalpaşa ve Eskişehir Oto CNG istasyonlarının faaliyetlerine son verilmesine, karlılığı ve katma değeri yüksek diğer tesislerin faaliyetlerine yoğunlaşılmasına karar verilmiştir. Söz konusu üç oto CNG tesisin toplamının Şirketin toplam satış hacmi ve ciro içerisindeki payı oldukça düşüktür. (2021 yılı toplam satış hacmi içindeki payı binde bir; toplam ciro içerisindeki payı binde bir)

Sinpaş GYO (SNGYO): Yönetim Kurulu 28.09.2022 tarihli toplantısında, 16.09.2022 tarihli kararla satışına karar verilen İstanbul - Sancaktepe'de yer alan 8 adet bağımsız bölümün Sinpaş Yapı Endüstrisi A.Ş.'ne satışının iptal edilmesine karar verilmiştir.

Suwen Tekstil (SUWEN): Şirket yurtdışı operasyon planları çerçevesinde Romanya'da 4. mağaza açılışını 28.09.2022 Baneasa Shopping City'de gerçekleştirmiştir.

Ulusoy Un (ULUUN): %100 bağlı ortaklığı Söke Değirmencilik San. ve Tic. AŞ'nin 27.09.2022 tarihinde yapılan olağanüstü genel kurul toplantısında, 438mn TL kayıtlı sermaye tavanı dahilinde çıkarılmış sermayesinin 87,6mn TL'den tamamı nakden olmak üzere 309mn TL'ye artırılmasına şirketimizce olumlu oy kullanılmış olup %100 oranında iştirak edilmesine karar verilmiştir. Söz konusu 221,4mn TL sermaye taahhüt tutarının 29.09.2022 tarihinde defaten ve nakden ödenmesine karar verilmiştir.
          

FAİZ PİYASALARI


Çarşamba günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %12,40'tan %12,15'e geriledi. TCMB dün 80 milyar TL'lik (%12'den, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise repo ihaleleri kaynaklı olarak 327,4 milyar TL oldu.


ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %3,95 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %3,70-%4,01 bandında hareketin ardından %3,74 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde yükselişler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta 80 baz puana yaklaşan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 60 baz puana yaklaşan yükselişler görüldü. 
 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ


Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.